سومین دوسالانه تذهیب های قرآنی
 
به همت موسسه آفرینشهای هنری ؛ ششمین دوسالانه تذهیب های قرآنی به کار خود پایان داد

 به همت موسسه آفرینشهای هنری ؛ ششمین دوسالانه تذهیب های قرآنی به کار خود پایان داد

ششمین دوسالانه تذهیب های قرآنی و نقوش اسلامی  با معرفی برگزیدگان  و رونمایی از کتاب دوره قبل به کار خود پایان داد .
به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی مراسم اختتامیه ششمین دو سالانه تذهیب های قرآنی و نقوش اسلامی شامگاه یک شنبه 23 دی ماه با حضور  جمعی از هنرمندان برجسته کشور از جمله  اساتیدی چون موحد ، تجویدی ، محرمی  ، اعضا هیات داوران  ، شرکت کنندگان دو سالانه و هنردوستان و هنرجویان  در سالن اجتماعات موسسه فرهنگی قدس  برگزار شد .
در ابتدای این مراسم محمدعلی چمی گو مدیرعامل موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی و دبیر دوسالانه تذهیب های قرآنی ضمن تبریک ولادت حضرت زینب (س) و گرامیداشت یاد شهدای کربلای 5 که آرامش را برای ایران به ارمغان آوردند ، از شرکت کنندگان و عوامل دبیرخانه ششمین دوسالانه تذهیب های قرآنی خصوصا دبیرهنری جشنواره  رضا مهدوی که از هنرمندان نگارگر برجسته کشور است تشکر نمود .  
وی ادامه داد: خداوند زیبا است و زیبایی را دوست دارد و هنر تذهیب‌های قرآنی نیز یکی از جلوه‌های زیبای هنر است که در بهترین راه‌ها توسط هنرمندان این مرز و بوم استفاده می‌شود و این باعث افتخار ما است که آثار برگزیده این جشنواره  در مکان‌های مقدس مذهبی مانند حرم امام رضا(ع)، حرم مطهر امام حسین(ع) و سایر مکان‌های مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چمی‌گو با اشاره به تفاوت‌هایی که این جشنواره در سال جاری نسبت به سال‌های دیگر داشته است خاطرنشان کرد: ششمین دو سالانه تذهیب‌های قرآنی در سال جاری با افزودن دو رشته طراحی فرش و کاشی تفاوت چشمگیری نسبت به دوره‌های گذشته داشته است اما ما در این دو حوزه در ابتدای راه هستیم و بنا به توصیه‌ای که اساتید به ما داشتند این راه می‌تواند برای سال‌های آینده راهگشا باشد تا ما بتوانیم از این هنر زیبا و ماندگار هنرمندان این عرصه بهره‌مند شویم.
دبیر ششمین دو سالانه تذهیب‌های قرآنی عنوان کرد: از دیگر تفاوت های این جشنواره با دوره های قبل برگزاری کارگاه در استان ها و شهرهای مختلف بود که خوشبختانه  مورد استقبال علاقه‌مندان به این هنر قرار گرفت و ما را برای ادامه این مسیر مصمم تر نمود .
مدیر عامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در پایان  اظهار داشت : دبیرخانه هفتمین دوسالانه تذهیب های قرآنی به سرعت آغاز به کار خواهد نمود و ما  امیدواریم تا آغاز دوره بعد حداقل ۳۰ کارگاه  در استان‌های کشور برگزار شود.
پس از سخنان دبیر جشنواره ، رضا مهدوی دبیرهنری ششمین دوسالانه تذهیب های قرآنی با نگاهی به روند برگزاری دوسالانه در دوره های مختلف و ضمن قدردانی از دبیران و مجریان دوره های پیشین ، مروری بر دستاوردهای دوسالانه تذهیب های قرآنی  و برنامه اجرا شده در دوسالانه ششم شامل برگزاری کارگاه های و نشست ها ، نحوه انتخاب هیات داوران و ملاک های انتخاب آثار داشت .
وی  افزود : در این دوره198 اثر از 15 استان تهران ، خراسان رضوی ، اصفهان ، البرز ، مازندران، قزوین ، قم ، فارس ، چهار محال و بختیاری ، کردستان ، آذربایجان شرقی ، همدان ، گیلان ، کرمانشاه ، کرمان ، خراسان شمالی ، سمنان ، مرکزی و خوزستان  و یک اثر از کشور دوست و همسایه افغانستان در جشنواره شرکت نمودند .
پس از سخنان دبیر هنری جشنواره با حضور اساتید هنر تجویدی ، موحد ، نیازی ، محرمی ، مهدوی از کتاب نقیس پنجمین دوره دوسالانه تذهیب های قرآنی مشتمل بر تصاویر آثار برگزیده دوره پنجم رونمایی شد و اساتید حاضر بر لوح این کتاب به یادگار امضایی نشاندند .
در بخش نهایی مراسم اختتامیه دوسالانه تذهیب های قرآنی پس از قرائت بیانیه هیات داوران توسط استاد علیرضا قزی برگزیدگان این جشنواره بدین شرح معرفی شدند ؛ در بخش تشعیر 6 هنرمند به عنوان  برگزیده اول تا سوم  : محسن صفری  ، زهرا دوستی  ، و لیلا یثربی نائینی  و سه تقدیر از  ریحانه کشتگر قاسمی ، فاطمه میرزا محمدی ، محمدرضا یداللهی فارسانی معرفی شدند .
در بخش طراحی فرش دو برگزیده اول و دوم امیر رضا صفائی تخته فولادی  و مریم شاکری چالش تری و دو تقدیر از غلامرضا فردوسی قشلاق و هادی شهابی  ؛ در طراحی کاشی دو تقدیر از امین زارعی و سارا سازگار معرفی شدند .
 در بخش گل و مرغ لاکی بخش گل و مرغ لاکی جواد نقش آفرین ، فاطمه طالبی بیدهندی و مهدیه قدسی به عنوان برگزیدگان اول تا سوم و مهدیه علیپور تقدیر شد همچنین در بخش گل و مرغ آبرنگی پروانه پورکاوه ، سمانه دوستی نیا ، مریم پورخرمشاهی به عنوان برگزیدگان اول تا سوم و جواد نقش آفرین و سارا ایرانمنش تقدیر شدند .
و در آخرین بخش مراسم اختتامیه برگزیدگان بخش تذهیب معرفی و تقدیر شدند د راین بخش ، زینب شاهی ، فاطمه مرادی و زینب رهنما به عنوان برگزیدگان اول تا سوم و مهدی ایرانی ، محمد کرمی و مجید ارفعی تقدیر شدند .
شایان ذکر است حضور هنرمندان برجسته کشوری و فرصت هم نشینی با ایشان و گرفتن عکس های یادگاری ازامتیازات ویژه حضور در اختتامیه ششمین دوسالانه تذهیب های قرآنی برای هنرجویان مشتاق و شرکت کنندگان حاضردر جشنواره بود .
تاريخ: ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
 
 

   محصولات فرهنگی

  نشر نفایس

  نگارخانه رضوان