سومین دوسالانه تذهیب های قرآنی
 
به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی؛ بوشهر میزبان کارگاه‌های آموزشی «تذهیب» و «گل و مرغ» شد

  به همت مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی؛ بوشهر میزبان کارگاه‌های آموزشی «تذهیب» و «گل و مرغ» شد
سومین و چهارمین کارگاه‌های آموزشی «ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و نقوش اسلامی کاربردی» با حضور رضا مهدوی هنرمند برجسته خراسانی در بوشهر برپا شد.


به گزارش روابط عمومی موسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی، دو کارگاه آموزشی «مقدمه‌ای بر تذهیب و نقوش ختایی» و «آشنایی با هنر گل و مرغ: طراحی و اجرای گل زنبق» با حضور جمعی از استادان و هنرجویان استان بوشهر به ترتیب در روزهای 19 و 20 مهر 1397 در بوشهر دایر شد.
برگزاری این کارگاه‌ها در ادامه برنامه‌های آموزشی «ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و نقوش اسلامی کاربردی» با تدریس رضا مهدوی هنرمند برجسته مشهدی و ارائه مباحث تئوری و عملی در گالری معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوشهر صورت گرفت.
مباحث تئوری مانند تاریخچه تذهیب، مفاهیم مرتبط با این هنر و معرفی هنرمندان تهذیب در کنار طراحی گل‌های مختلف با تقارن‌های شعاعی، دو طرفی و ترکیب‌بندی‌ بندهای ختایی و تناسبات گل‌‌ها، در مدت سه ساعت، بعدازظهر پنج‌شنبه 19 مهر سال جاری در کارگاه تذهیب ارائه شد.
همچنین آثار تذهیب هنرجویان حاضر توسط استاد مهدوی از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت و نقایص و ایرادهای آن‌ها بیان شد.
چهارمین کارگاه ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و نقوش اسلامی کاربردی نیز با معرفی هنر گل و مرغ و اجرای یک گل زنبق به سبک گل و مرغ، به مدت شش ساعت جمعه 20 مهرماه در دو نوبت صبح و بعد ازظهر برگزار شد. توضیح تکنیک‌های مربوطه در زمان اجرای گل، طراحی هنرجویان و بررسی ایرادهای آثار آنان از دیگر برنامه‌های این کارگاه بود.
این کارگاه‌ها که با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر برگزار شد مورد استقبال پرشور هنرجویان این استان قرار گرفت.
بوشهر با توجه به خلاء موجود در زمینه مباحث حرفه‌ای تذهیب و نیاز هنرمندان آن به استاد برای برگزاری این کارگاه‌ها انتخاب شده بود.
یادآور می‌شود، مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در راستای اهداف آموزشی ششمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی و با توجه به نیازسنجی صورت گرفته، تعدادی کارگاه هنری در خراسان و همچنین برخی استان‌های کشور برنامه‌ریزی کرده است که در این دوره دوسالانه به تدریج برگزار می‌شود. اولین و دومین کارگاه این دوره دوسالانه نیز در نگارخانه رضوان مشهد برپا شده بود.
تاريخ: ۱۳۹۷/۷/۲۱
 
 

   محصولات فرهنگی

  نشر نفایس

  نگارخانه رضوان