سومین دوسالانه تذهیب های قرآنی
 
معرفی کتاب
دسته بندي
  قرآن ابراهیم سلطان
در بين خاندان تيموري كه خود را حامي هنرمندان و هنر ايراني مي‌دانستند، دو فرزند از شاهرخ و گوهرشاد خاتون به اسامي بايسنقرميرزا و ابراهيم سلطان هستند كه علاوه بر حمايت و ترغيب هنرمندان رشته‌هاي مختلف هنر اسلامي، خود از هنر خوشنويسي بويژه قرآن نگاري بهره‌مند بوده و بدينوسيله در شكوفائي هنرهاي اسلامي بويژه رونق شيوه‌هاي هنري در مكتب شيراز و هرات در قرن نهم هجري سهيم بوده‌اند.

۱۳۹۲/۱۰/۳ :تاريخ

  مناجات نامه خواجه عبدا...انصاری به خط آقا محمد حسین شیرازی
آقا محمدحسين شيرازي «كاتب السلطان» خوشنويس قرن سيزدهم هجري، مناجات زيبا و عارفانه پير شيداي هرات، خواجه عبدالله انصاري را به قلمي شيوا و هنرمندانه و به‌شيوه نستعليق ممتاز كتابت نموده و به‌صورت مرقع در كتابخانه نگهداري مي‌شود.

۱۳۹۲/۱۰/۳ :تاريخ

  هنر پژوهي در برگزيده قرآن كريم به خط و كتابت عليرضا عباسي
قرآني نفيس و بي‌بديل به خط و كتابت عليرضا عباسي خوشنويس و كتيبه‌نگار مشهور عهد صفوي و در گنجينه مخطوطات آستان قدس رضوي موجود است که از نوادر آثار مكتوب و از بدايع هنر كتابت و قرآن نگاري در قرن يازدهم هجري به شمار ميآيد.

۱۳۹۲/۱۰/۳ :تاريخ

  مناجات منظوم حضرت علی (ع)به خط میرعلی هروی
این کتاب از نسخه‌هاي خطي كم‌نظير است كه در بين مرقعات نفيس در كتابخانه نگهداري مي‌شود، مناجات منظوم منسوب به مولاي متقيان حضرت علي (عليه‌السلام) است كه به خط استادانه ميرعلي هروي هنرمند بلندآوازه قرن دهم هجري قمري كتابت شده است. اين مناجات روح نواز كه به خط نستعليق ممتاز همراه با ترجمه فارسي نوشته شده، در اواخر شوال 939 ه.ق كتابت گرديده و بين‌السطور تمام صفحات بصورت دندان موشي محرر طلا اندازي شده است.

۱۳۹۲/۱۰/۳ :تاريخ

  دعای صباح به خط ام سلمه
بانو ام‌سلمه دختر فتحعليشاه قاجار از نادره بانوان هنرمند قرن سيزدهم است كه در خوشنويسي بويژه خط نسخ تبحر كافي داشته و دعاي جان بخش صباح را كه ماثور از حضرت اميرالمؤمنين علي (عليه‌السلام) است، به‌شيوه رنگه نويسي كتابت نموده است. اين نسخه كه به همراه چند ادعيه در طلب رزق و تعقيبات نماز نگارش گرديده، در تاريخ 1243 كتابت و صفحه نخست آن داراي يك سر لوح مذهب و كتيبه پيشاني است كه با حاشيه‌هاي مذهب و منقش به گل‌هاي ختايي تزئين گرديده است.

۱۳۹۲/۱۰/۳ :تاريخ

  اربعین جامی به خط سلطانعلی مشهدی
مولانا عبدالرحمن جامي شاعر تواناي قرن نهم هجري به سنت اربعین نويسي در بين فرهيختگان و علماي اسلامي، چهل حديث پيامبر عظيم‌الشان اسلام را جمع‌آوري و به‌صورت منظوم ترجمه نموده است. اين مجموعه به قلم سحرآميز و استادانه هنرمند مشهور و چيره‌دست، سلطان‌علي مشهدي و به خط نستعليق ممتاز كتابت گرديده است

۱۳۹۲/۱۰/۳ :تاريخ

  ادعیه ایام هفته به خط محمد شفیع تبریزی
ادعيه ايام هفته منسوب به حضرت امام زين‌العابدين (عليه‌السلام) مورد مطالعه و بهره‌مندي اكثريت مردم مسلمان است. نسخه‌‌اي نفيس و كم‌نظير از اين مجموعه كه به خط نسخ عالي و به‌شيوه رنگه نويسي نگارش گرديده، اثر قلم ماهرانه محمدشفيع تبريزي هنرمند مشهور قرن سيزدهم است كه در تاريخ 1226 ه.ق به طرزي بديع و چشم‌نواز كتابت شده است. اين اثر كه از طراحي و صفحه‌آرائي زيبائي برخوردار است، در قطع و رنگ اصلي و به‌صورتي نفيس چاپ و در اختيار دوستداران آثار اسلامي قرار گرفته است.

۱۳۹۲/۱۰/۳ :تاريخ

  منتخب قرآن های نفیس
وجود قرآن‌ها و مصاحف خطي نفيس و منحصر به فرد از قرون اوليه تاكنون نمايانگر تاريخ هنر اسلامي در زمينه خوشنويسي و كتاب‌آرائي است. لذا دو مجلد از مجموعه كتاب‌هاي «شاهكارهاي هنري در آستان قدس رضوي» به معرفي نمونه‌هائي از اين آثار پرداخته است. بخش اول كه سومين جلد از سلسله كتاب‌هاي ياد شده است، اختصاص به مصاحف شريفه از قرون اوليه اسلام تا قرن نهم هجري دارد و در بخش دوم آثار كاتبان و هنرمندان قرن دهم ه.ق به بعد معرفي و تدوين گرديده است

۱۳۹۲/۱۰/۳ :تاريخ

  منتخب قطعات نستعلیق
در اجراي برنامه‌هاي شناسائي و معرفي هنر‌هاي بكار رفته در بارگاه منور رضوي سلسله كتاب‌هاي نفيس «شاهكارهاي هنري در آستان قدس رضوي» تدوين و منتشر مي‌گردد. اولين مجلد اين مجموعه كه به شيوه‌اي بديع و فاخر به چاپ رسيده است، با عنوان «منتخب قطعات نستعليق» است كه گزينش شدة صدها قطعه خوشنويسي در مرقعات بي‌بديل كتابخانة مركزي و نمونه‌هائي از آثار نفيس مكتوب در خزانة آستان قدس رضوي است.

۱۳۹۲/۱۰/۳ :تاريخ

  كتيبه‌هاي مسجد جامع گوهرشاد
دومين مجلد از سلسله كتاب‌هاي «شاهكارهاي هنري در آستان قدس رضوي» اختصاص به پژوهش و بررسي در مورد كتيبه‌هاي مسجد گوهرشاد دارد. آثار معماري، آرايه‌هاي هنري و كتيبه‌هاي زيبا به ويژه كتيبة بي‌نظير سردر ايوان بزرگ مقصوره در اين مجموعه كه به خط شيواي شاهزادة تيموري بايسنقر ميرزا و در تاريخ 821 ه.ق كتابت گرديده، نظر پژوهشگران و علاقه‌مندان آثار معماري را به خود جذب كرده است.

۱۳۹۲/۹/۲۳ :تاريخ

 

   محصولات فرهنگی

  نشر نفایس

  نگارخانه رضوان